به بخش پرسش و پاسخ خوش آمدید. در این بخش می‌توانید پرسش‌ خود را بیان کرده و پاسخ آن را دریافت کنید. بهترین جواب را انتخاب کرده و به دیگران امتیاز دهید.

مطالعه‌ی پرسش‌های مشابه، کمک بزرگی در صرفه‌جویی در وقت شما است. بنابراین لطفاً قبل از پرسیدن، از موجود نبودن پرسش‌ مشابه اطمینان حاصل کنید. برای این کار، به کمک کادر جستجوی بالای صفحه، چند کلمه‌ی مهم از صورت پرسش‌ خود را جستجو نمایید.

با تشکر

سرعت ترسیم با OpenGL و بدون آن

0 امتیاز
146 بازدید
چرا زمانی که از OpenGL استفاده می‌کنیم، نسبت به زمانی که از متدهای عادی (مثل متدهای Graphics در #C) استفاده می‌کنیم، سرعت ترسیم بیشتر است؟
پرسیده شده دی 29, 1393 در OpenGL بوسیله‌ی flfl512asuser رهگذر (210 امتیاز)

1 پاسخ

0 امتیاز

سلام

متدهای ترسیم عادی در زبان‌های برنامه‌نویسی عموماً از پردازنده‌ی مرکزی (CPU) استفاده می‌کنند. پردازنده‌ی مرکزی یک ماشین همه منظوره است. به این معنی که می‌تواند همه‌ی پردازش‌های مورد نیاز در کامپیوتر را انجام دهد اما برای کارهای گرافیکی (ترسیمات) بهینه‌سازی نشده است. بنابراین استفاده از پردازنده‌ی مرکزی برای ترسیم روشی ساده و سرراست، امّا ناکارامد است. بکارگیری پردازنده‌ی مرکزی برای ترسیمات پیچیده و سنگین باعث کندتر شدن اجرای برنامه می‌گردد.

در نقطه‌ی مقابل، پردازنده‌ی گرافیکی (GPU) برای ترسیمات و اعمال گرافیکی ایجاد شده و بهینه گردیده است. این پردازنده همه منظوره نیست امّا برای ترسیم، بسیار عالی و سریع عمل می‌کند. زمانی که از متدهای OpenGL استفاده می‌کنیم، اطلاعات را برای پردازش به سمت کارت گرافیک (و به عبارت دیگر پردازنده‌ی گرافیکی) ارسال کرده و ترسیم را به کمک آن انجام می‌دهیم. دقت کنید که در این حالت اطلاعات کمی (مثل مختصات نقاط و ...) را از طریق پردازنده‌ی مرکزی به پردازنده‌ی گرافیکی می‌فرستیم و اصل پردازش در پردازنده‌ی گرافیکی انجام می‌گیرد. بنابراین پردازنده‌ی مرکزی زیاد درگیر نشده و سرعت برنامه مانند قبل کند نمی‌شود.

بنابراین تنها درجایی که سرعت برای ما مهم نباشد و یا برای ترسیمات ساده و به میزان کم، استفاده از متدهای عادی درست‌ خواهد بود امّا در ترسیمات سنگین و مخصوصاً سه‌بعدی، باید از متدهای دیگری مانند آنچه OpenGL برایمان فراهم آورده استفاده کنیم.

پاسخ داده شده بهمن 1, 1393 بوسیله‌ی flfl512 مدیر (100,000,640 امتیاز)

پرسش‌های مشابه

0 امتیاز
1 پاسخ 10 بازدید
10 بازدید پرسیده شده آبان 21, 1396 در OpenGL بوسیله‌ی ali_bahrami رهگذر (120 امتیاز)
0 امتیاز
1 پاسخ 106 بازدید
106 بازدید پرسیده شده اسفند 22, 1393 در نظرات، پیشنهادها، درخواست‌ها بوسیله‌ی flfl512asuser رهگذر (210 امتیاز)
0 امتیاز
1 پاسخ 165 بازدید
165 بازدید پرسیده شده بهمن 4, 1393 در نظرات، پیشنهادها، درخواست‌ها بوسیله‌ی poorshaigan رهگذر (120 امتیاز)
ZBuffer.ir
...